Kapsamlı bir kurumsal kimlik tasarımı çalışması için kurumsal kimlik ajansı arayışınızda bütçenin de önemli bir rol oynadığını tahmin edebiliyoruz. Girişim Destek olarak sunduğumuz profesyonel ve kapsamlı hizmet ile size marka analizinin yanı sıra kurumsal kimlik oluşturma konusunda da destek sunuyoruz. Kurumsal kimlik çalışması yapan bir ajans olarak, sizi sektörde en iyi şekilde temsil edecek kurumsal kimlik tasarımını sunmamız için bizden kurumsal kimlik fiyat teklifi alabilirsiniz.

Neden bir kurumsal kimlik ajansı ile çalışmalısınız?

Kurumsal kimlik çalışması, kurum içi kimlikten kurumun hedef kitle ile arasındaki bağı tesis etmesine kadar uzanan kapsamlı bir tasarım sürecidir. Böyle kapsamlı ve kurumun verimini doğrudan etkileyecek bir çalışma da profesyonel ekiplerce doğru araştırma ve analizler doğrultusunda hazırlanmalıdır.

Kurumsal kimlik ajansı, kurumsal kimlik çalışmasının öneminin farkındadır ve çalışmalarını buna göre düzenler. Marka prestiji ve itibarı, kurumsal kimlik ile şekillenir ve kurumsal kimlik ajansı bu doğrultuda tasarımlar ve analizler yapar. Bu anlamda profesyonel bir bakış açısı sunan kurumsal kimlik ajansı, piyasadaki varlığınız açısından önem teşkil eder. Markanızı vermek istediğiniz mesajla, farkındalık yaratarak ve bir marka değeri oluşturarak kurmak istiyorsanız kurumsal kimlik ajansı ile çalışmak önemli olacaktır. Kurumsal kimlik fiyat teklifi alarak Girişim Destek’in profesyonel ekibinden yardım alabilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Hakkında Detaylar

Markanızın, hayal ettiğiniz iş kolu ve düzeni içinde kendine yer edinmesi ve piyasada sizi istediğiniz şekilde yansıtması için kurumsal kimlik çalışmaları çok önemlidir. Kurumsal kimlik, markanızın bir nevi imajını yansıtır ve bu imajın olumlu bir izlenim bırakabilmesi için doğru kurumsal kimlik tasarımının yapılması gerekir.

Bu yazımızda kurumsal kimlik tasarımı ve kurumsal kimlik çalışması için neler yapılabileceğinden, kurumsal kimlik fiyatlarından ve kimlik tasarımı ücretlerinden, kurumsal kimlik ajanslarından ne tarz hizmetler alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kurumsal kimlik ne ifade eder?

Marka stratejinizin en önemli adımlarından olan kurumsal kimlik tasarımı, işletmenizin kimliğine işaret eden görsel, işitsel, metinsel göstergeler ve genel anlamıyla imajdır. Kurumsal kimlik çalışmasıyla, tüketiciye vermek istediğiniz karakteristik mesajları görseller aracılığıyla verebilirsiniz. Şirketinizin duruşunu ifade etmenize de olanak sağlayan kurumsal kimlik sayesinde hem piyasada hem de tüketicilerin gözünde hedeflediğiniz prestij ve itibara ulaşabilirsiniz.

Seçtiğiniz logodan kullandığınız poşete, yazı biçiminden rengine, sloganınıza, ilanlarınıza ve hatta tabelalarınıza kadar her şey, kurumsal kimliğin bir parçasıdır.

Rakiplerinizin Önüne Geçin

Kurumsal kimlik tasarımı, yalnızca yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden değil, aynı zamanda piyasadaki yeriniz açısından da önemlidir. Doğru kimlik tasarımıyla tüketicilerin gözünde güvenilir, şeffaf bir imaj çizerek kendi marka kültürünüzü sağlam temeller üzerine kurabilir ve geri dönüşünüzü artırabilirsiniz. Bu sayede rekabetin çetin olduğu iş dünyasında, tüketiciler için fark yarattığınızı göstererek rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Buradan da anlaşılacağı üzere, marka isminiz veya stratejiniz gibi kurumsal kimliğiniz de uzun vadede size finansal anlamda olumlu geri dönüş sağlayacak unsurlandandır. Ayrıca, kurum kimliği ile kurumsal kültür oluşturularak çalışan bağlılığı da artırılabilir. Yine bu da uzun vadede şirketiniz için olumlu bir dönüş yaratacaktır.

“Neden kurumsal kimlik çalışması yapılmalıdır?” sorusunun cevabını özetleyecek olursak:

 • Kurumsal kimlik, şirket içinde belirlenen kültürü yansıtır,
 • Kurumsal varlığı desteklediğinden bu algıyı sağlamlaştırır,
 • Hem piyasada hem de tüketici gözünde bir kurumsal imaj oluşmasını sağlar,
 • Tüketiciler ve özellikle hitap edilen kitle ile duygusal bir bağ oluşmasını sağlar,
 • Rakiplerin önüne geçilmesini sağlar,
 • Kurumsal kültür temelini oluşturur,
 • Çalışanlar arası bağlılık artar.

Kurumsal kimlik oluşturma aşamaları

Kurumsal kimlik tasarımının bel kemiği logo tasarımıdır. En az marka adınız kadar önemli olan logo tasarımınızla, daha fazla dikkat çekebilir ve daha akılda kalıcı olabilirsiniz. Logonuzu, markanızın adının geçtiği hemen her yerde kullanacağınızı unutmamalısınız. Bu doğrultuda, kurumsal kimlik çalışması yaparken logonuzu merkeze almakta fayda olacaktır.

Kurumsal kimlik tasarlama aşamasında doğru tasarımcıyla çalışmak, düşünmeniz gereken ilk şey olacaktır. Nihayetinde kurumsal kimlik, yukarıda bahsettiğimiz sebeplerin yanı sıra markanızın konumlanması, hizmet veya ürünlerin tanıtımı, şirket bilinirliği gibi konularda da öne çıkmanızı sağlayan bir faktördür. Logo tasarımı ile başlamanızı tavsiye ettiğimiz kurumsal kimlik çalışması sürecinde kurumun sistemini detaylarıyla tanımlamanız ve anlamanız, incelemeniz, pazarlama için uygun stratejiyi belirlemeniz ve olası etkileri hesaplamanız gerekir. Bu noktada tasarımcının üzerine düşecek görev, renk ve grafiklerin doğru biçimde analizini yapmak ve buna uygun bir çalışma hazırlamaktır. Böyle bir sürecin tam anlamıyla sonuçlandırılması ve kurumsal kimliğin oturması 6 ay ile 2 yıl arasında bir sürece yayılabilir.

Peki kurumsal kimlik oluşturma aşamaları nelerdir? Bu süreci beş adımda özetleyebiliriz:

 • Ön hazırlık:Tasarımcının, onaylanmak üzere tüm çalışmaları yapması ve ilgili adımları hazırlaması gerekir. Bu sayede şirket için kimliğe ilişkin tüm detaylar daha net biçimde ortaya çıkacaktır.
 • Zaman: Tasarımcının hem planlanan zamanda işi çıkarması hem de piyasayı ve tüketici profilini analiz ederek zamana uygun tasarımlar hazırlaması gerekmektedir.
 • Sunum: Bu aşamada tasarımcıların tüm veriler ve çalışmalarla şirkete sunum yapması gerekmektedir.
 • Düzenleme: Sunum sonucunda herhangi bir geri bildirim varsa bu aşamada toparlanmalı ve iyileştirme veya düzenlemeler yapılmalıdır.
 • Lansman: Bu aşamada kurum kimliği, bahsettiğimiz detaylarıyla hazır olmalı ve ilgili mecralarda paylaşılmalıdır.

Hangi tasarımlar kurumsal kimliğin parçasıdır?

Peki kurumsal kimlik içerisinde hangi tasarımlar vardır? Aslında bu sorunun cevabı, kurumsal kimlik ile ilgili aldığınız tüm kararların görünürlüğünüzde ne kadar etkili olduğunu gösterecektir.

Kurumsal kimlik ajansları veya reklam ajanslarıyla tamamını yürütebileceğiniz kurumsal kimlik çalışmalarında, tüm detaylarıyla kuruma ilişkin kimlik yaratılır. Bu sayede geleceğe yönelik olarak da bir katalog oluşturulmuş olur. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi mi geliştireceksiniz? Kurumsal kimlik çalışması sayesinde henüz planlamadığınız fakat gelecekte ekleyebileceğiniz her şey için hazır olabilirsiniz.

“Kurumsal kimlik içerisinde hangi tasarımlar var?” sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde toplayabiliriz:

 • Logo
 • Şirkete ait antetli kağıt, kartvizit, zarf, dosyalık, kutlama kartları (teşekkür veya yeni yıl tebriği gibi), şirket içi iletişimde kullanılacak belgeler,
 • Ürünler ve ürünlerin sunulacağı paket veya diğer ambalajlar,
 • Bina, ofis veya şirketin faaliyet gösterdiği yer,
 • Tabela veya yönlendirme unsurları,
 • Olası sergi, fuar veya seminer malzemeleri,
 • Şirket faturaları, makbuzlar, irsaliyeler ve diğer tüm pusulalar,
 • Personel kostümleri, takip formları, sertifika veya başarı belgeleri,
 • Kuruma ait veya bu bünyeden çıkmış yayınlar, gazeteler, mecmualar, broşür veya kataloglar, faaliyet ve finans raporları,
 • Kalem, defter, ajanda veya takvim gibi tanıtıcı ve promosyon ürünler,
 • İnternet sitesi, multimedya uygulamaları veya her türlü dijital varlık,
 • Araç kılıfları

Tüm bu ürünler için kurumsal kimlik ajansları renk, yazı tipi veya boyutu belirler, size ve markanıza en uygun tasarımı hazırlar.

 

Kurumsal kimlik talep etmeden önce hangi sorulara cevap vermelisiniz?

Kurumsal kimlik çalışması yapan bir ajans olan Girişim Destek gibi kurumsal kimlik ajanslarından destek almadan önce, marka kimliğinizin bir planını çıkarmanızı öneriyoruz. Hangi sektörde çalışıyorsunuz? Açılmak istediğiniz başka bir alan var mı? Ürün skalanız nedir? İnandığınız veya kurumsal kültür olarak benimsediğiniz duruş nedir? Hedef kitleniz kimdir? Bu ve benzeri tanımlayıcı sorulara yanıt vererek kurumsal kimliğinizin profesyoneller tarafından oluşturulmasına yardımcı olabilir, daha sağlıklı bir analiz elde edebilirsiniz. Rakip analizi, piyasa araştırması, hedef kitleye yönelik araştırma ve markanıza özel analizlerin de dahil olabildiği kurumsal kimlik tasarım ücretleri için Girişim Destek ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Hangi sektörde çalışıyorsunuz?
 • Açılmak istediğiniz başka bir alan var mı?
 • Ürün skalanız nedir?
 • İnandığınız veya kurumsal kültür olarak benimsediğiniz duruş nedir?
 • Hedef kitleniz kimdir?
 • Çalışanlar arası bağlılık artar.

Bu ve benzeri tanımlayıcı sorulara yanıt vererek kurumsal kimliğinizin profesyoneller tarafından oluşturulmasına yardımcı olabilir, daha sağlıklı bir analiz elde edebilirsiniz. Rakip analizi, piyasa araştırması, hedef kitleye yönelik araştırma ve markanıza özel analizlerin de dahil olabildiği kurumsal kimlik tasarım ücretleri için Girişim Destek ile iletişime geçebilirsiniz.